درباره الاینر

همه آنچه باید در مورد الاینرهای MIB بدانید

تاریخچه الاینرهای شفاف

در سال 1945 یک متخصص ارتودنسی آمریکایی به نام هارولد دی کسلینگ وسیله ای متحرک با طراحی اختصاصی ابداع کرد که شباهت زیادی به محافظ دهان (گارد دهان) داشت و از لاستیک (رابر) ساخته شده بود. این دستگاه که "موقعیت دهنده دندان" نام گرفت روی هر دو ربع دندان ها را می پوشاند و برای مرتب کردن دندان ها در کنار روش های سنتی ارتودنسی استفاده می شد و درمان را سرعت می بخشید. در حقیقت این دستگاه پیشرو محصولی است که امروز آن را به عنوان الاینرهای شفاف می شناسیم.

history
 

در اواسط دهه 1960 محققان موفق شدند آتل های پلاستیکی یک تکه را ثبت کنند که در آن زمان برای اصلاح جزئی نا هنجاری دندان ها استفاده می شد. در حالی که آن‌ها هنوز یک میلیون مایل از الاینرهای شفاف و ظریفی که امروزه می شناسیم فاصله داشتند، در اواسط دهه 1970 این آتل های پلاستیکی را به عنوان نوعی درمان ارتودنسی شناختند و کم کم آن را گسترش دادند. در دهه 1980 جنس پلاستیکی این دستگاه با سیلیکون جایگزین شد. ثبت این دستگاه های الاستومری پیشرفت بزرگی محسوب می شد زیرا برای اولین بار، یک دستگاه سیلیکونی می توانست موقعیت دندان ها را تا 3 میلی متر حرکت دهد.

 

اولین سیستم الاینر شفاف در سال 1993 توسط جان شریدان، متخصص ارتودنسی آمریکایی به عنوان نگهدارنده Essix  طراحی و ساخته شد که همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون، نه تنها می توان تنظیمات و طراحی را در آزمایشگاه انجام داد، بلکه می توان پلاک را به صورت جداگانه تغییر داد تا با قرار دادن پین های کوچک، حرکت دندان های مختلف اعمال شود. اصطلاح Essix مخفف کلمه S - Six یا Sheridan’s Simple System  (سیستم ساده ی شریدان)  است. در حالی که نگهدارنده Essix همچنان موفقیت هایی را تجربه می کرد، فقط می توانست دندان ها را به میزان محدودی حرکت دهد و به همین ترتیب عمدتا برای اصلاح جزئی دندان های جلو استفاده می شود.

در سال 1997، دو دانشجوی دانشگاه استنفورد Zia Chishti و Kelsey Worth  اولین سیستم الاینرهای شفاف در جهان را اختراع کردند. این مفهوم که به عنوان Invisalign شناخته می شود شامل مجموعه ای از ترازکننده های پلاستیکی شفاف قابل جابجایی است که هدف آن بزرگسالانی است که به دنبال درمان ارتودنسی محتاطانه هستند.

عضویت در خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید